fbpx

Czynsz za mieszkanie – od czego zależy jego wysokość?

Bez względu na to czy jesteśmy właścicielami nieruchomości, czy tylko ją wynajmujemy, jesteśmy zobowiązani ponosić comiesięczne opłaty. Koszty życia wzrastają, a co za tym idzie – wzrastają ceny i wysokość czynszu. Ale kto z nas tak naprawdę wie, co wchodzi w skład opłat czynszowych? Czym w ogóle jest czynsz i co wpływa na jego wysokość?

Co to jest czynsz?

Na wstępie warto zaznaczyć, że potoczne rozumienie czynszu, a definicja prawna, różnią się od siebie. Według zapisów kodeksu cywilnego, czynsz to nazwa świadczenia należnego z tytułu najmu lub dzierżawy nieruchomości. Jednak w ogólnym rozumieniu czynsz, to po prostu wszystkie opłaty związane z użytkowaniem lokalu. 

Jakie opłaty zawiera Twój czynsz?

Zakres opłat czynszowych bywa bardzo różny. Wpływa na niego wiele czynników, m.in. data budowy budynku, lokalizacja, jak i sposób rozliczenia narzucany przez spółdzielnię mieszkaniową czy wspólnotę mieszkaniową. Zdarza się i tak, że w tym samym mieście czynsze za mieszkania tej samej wielkości znacznie się od siebie różnią.

Najprościej mówiąc, opłaty, z których składa się czynsz to: 

  • opłaty zależne od zarządcy, które zawierają kwoty pobierane na utrzymanie budynku i organu nim zarządzającego,
  • opłaty niezależne od zarządcy nieruchomością, które obejmują comiesięczne kwoty wpłacane zaliczkowo na pokrycie płatności za energię, wodę, ogrzewanie, śmieci oraz ścieki.

Opłaty zależne od zarządcy nieruchomości

Do opłat zależnych od zarządcy nieruchomości należą wszystkie koszty związane z utrzymaniem budynku i części wspólnych (klatka schodowa, winda, tereny zielone, parkingi), a także organu nadzorującego. 

Jeśli chodzi o eksploatację budynku, to w czynszu wyszczególniona jest przede wszystkim składka na fundusz remontowy. Środki z funduszu przeznaczane są zarówno na bieżące naprawy, takie jak: malowanie klatki schodowej, ocieplenie budynku, naprawa domofonu czy wymiana oświetlenia, jak i na te zaplanowane na rok lub nawet kilka lat do przodu. Choć fundusz remontowy nie jest regulowany przepisami, w wyniku czego nie jest on opłatą obligatoryjną, rzadko zdarza się, żeby ktoś z uiszczania tej opłaty rezygnował.

Pod pojęciem utrzymania organu nadzorującego, mamy zaś na myśli utrzymanie administracji lub zarządu spółdzielni, obsługę prawną i ubezpieczenie nieruchomości, a także podatek od nieruchomości.

Organ zarządzający budynkiem ma prawo zmieniać wysokość czynszu.

Opłaty niezależne od zarządcy nieruchomości

Opłaty niezależne od zarządcy to te związane z mediami: woda, energia elektryczna, gaz, wywóz śmieci czy ścieki. To właśnie one mają największy wpływ na kształtowanie się naszych opłat mieszkaniowych. Wysokość opłat za media ustalana jest przez firmy zewnętrzne, realizujące daną usługę.

Przeważnie, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa starają się wykonać taki research rynku, aby wybrać jak najlepszych, a zarazem jak najtańszych dostawców. Nie jest to jednak regułą.

Jak obniżyć wysokość czynszu?

Niestety, nie da się uniknąć comiesięcznych opłat eksploatacyjno -administracyjnych, związanych z użytkowaniem naszego mieszkania. Co więcej, wysokość opłat uzależniona jest od sytuacji na rynku, a rosnąca inflacja nie sprzyja obniżkom. Można jednak mądrze zarządzić tym, na co mamy wpływ. Jeśli wiemy, jakie elementy składają się na czynsz, możemy zwracać szczególną uwagę, jak nimi gospodarujemy. Mniejsze zużycie wody czy energii elektrycznej, może znacznie obniżyć nasze miesięczne koszty życia, będąc przy okazji działaniem pro-ekologicznym.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.