fbpx

Świadectwo charakterystyki energetycznej – zasady, przepisy, terminy

Z dniem 28 kwietnia 2023 roku weszła w życie nowelizacja do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 29 sierpnia 2014 roku. Zmiana przepisów wynika z prawa europejskiego. Jakie obowiązki stoją przed właścicielami mieszkań? Jak uzyskać niezbędną dokumentację oraz jakie kary przewiduje ustawodawca w związku z niedostosowaniem się do nowych zasad?

Czym jest świadectwo energetyczne i kto powinien je uzyskać?

Wraz z końcem kwietnia 2023 r, właściciele mieszkań muszą dopełnić nowych formalności. Chcąc wynająć lub sprzedać mieszkanie są zobligowani okazać świadectwo charakterystyki energetycznej. Czym dokładnie jest ten dokument?  Informacją na temat zapotrzebowania lokalu na energię związaną z jego użytkowaniem. W wymierny sposób ukazuje ilość energii niezbędną do ogrzewania przestrzeni, wody czy też do wentylacji. Dzięki temu można w przybliżeniu oszacować koszty związane z okresowym zużyciem energii dla danego lokalu. Świadectwo takie ma być dołączane do umów najmu oraz aktów notarialnych. Od dnia obowiązywania przepisów, każdy nowo powstały budynek mieszkalny musi je posiadać w celu pozytywnego odbioru prac. W przypadku mieszkań już istniejących dokument będzie obowiązkowy jedynie przy transakcjach sprzedaży i umowach najmu. Przygotowanie świadectwa charakterystyki energetycznej zleca właściciel mieszkania, inwestor (przed złożeniem stosownych dokumentów o zakończeniu prac budowlanych) oraz osoby posiadające spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu. 

Kto może sporządzić świadectwo energetyczne?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadectwo charakterystyki energetycznej może przygotować projektant lub osoba posiadająca uprawnienia budowlane. Chcąc mieć pewność, że dokument będzie ważny i wykonany prawidłowo, możemy posiłkować się stroną przygotowaną przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na której znajdziemy rejestr osób uprawnionych do sporządzania świadectw energetycznych. Koszt wystawienia dokumentu dla mieszkań waha się  od 400 do 600 zł. Wysokość ceny zależy od lokalizacji, zastosowanych instalacji czy metrażu (w większych miastach ceny są wyższe). Świadectwo można otrzymać w formie papierowej lub elektronicznej, będzie ono ważne przez 10 lat. Jeśli mieszkanie będzie w tym okresie remontowane, świadectwo trzeba będzie odnowić.

Zmiany w ogłoszeniach i reklamach

Wprowadzenie certyfikatów energetycznych ma także wpływ na treść ogłoszeń dotyczących sprzedaży lub wynajmu mieszkań, dla których dokument został już sporządzony. Od 28 kwietnia 2023 r należy zawrzeć w nich informacje o: 

  • wskaźnikach rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, 
  • wskaźnikach rocznego zapotrzebowania na energię końcową, 
  • wskaźnikach rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, 
  • informacje o udziale odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
  • jednostkową wielkość emisji CO2.

Kara za brak certyfikatu energetycznego

Nakładając obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej, ustawodawca przewidział także kary za niedopełnienie go. Mogą one sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Wysokość kary będzie określana indywidualnie. Ukaranym można być nie tylko za brak świadectwa, ale również za jego niezgodność ze stanem faktycznym. Oceniać to będą kontrole przewidziane nowymi przepisami. Warto w tym miejscu wspomnieć, że pod rygorem odpowiedzialności karnej jest także osoba sporządzająca dokument – za składanie fałszywych oświadczeń może ponieść odpowiedzialność finansową.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.